Aký je rozdiel medzi artritídou a artrózou kĺbov?

Problém kĺbových ochorení je vždy aktuálny. Po štyridsiatich rokoch začne bolesť pri pohybe pociťovať asi tretina všetkých ľudí a po päťdesiatke viac ako polovica populácie. Postupnú deštrukciu chrupaviek, väzov, kostí a mäkkých tkanív okolo kĺbov lekári nazývajú všeobecným termínom „osteoartritída".

Ako sa dá tomuto stavu predchádzať? A aké liečby pomôžu zmierniť bolesť, keď sa už choroba rozvinula? Ak chcete odpovedať na tieto otázky, musíte najprv pochopiť rozdiel medzi artritídou a artrózou - najbežnejšími kĺbovými patológiami.

Čo je artritída?

Etapy vývoja artritídy - zápalové poškodenie kĺbov

Aký je hlavný rozdiel medzi artritídou a artrózou, je možné vidieť z názvov: akútne, náhle ochorenia končia na „-itis"; s „-od" – choroby s pomalým priebehom, chronické procesy.

Artritída je zápalová lézia kĺbov, ku ktorej dochádza v dôsledku nesprávneho fungovania imunitného systému v dôsledku infekcie (napríklad bolesť hrdla alebo zápalu stredného ucha), traumy, metabolických porúch, hypotermie, stresu alebo iných dôvodov (aj autoimunitných).

Prvé príznaky vyzerajú takto:

 • ostrá bolesť v jednom alebo viacerých kĺboch (často nielen počas pohybu), najmä skoro ráno;
 • zväčšenie, opuch, edém, začervenanie boľavého kĺbu;
 • znateľné zvýšenie teploty v mieste zápalu.

Zápalové procesy spôsobené artritídou môžu postihnúť celé telo. V tomto prípade pacient pociťuje vysokú teplotu, zimomriavky, stráca silu a môže dôjsť k zápalu iných orgánov (očí, urogenitálneho systému, dokonca aj srdca, pľúc, pečene a obličiek).

Artritída má niekoľko desiatok foriem. Najbežnejšie z nich sú:

 • reuma- zápal spojivového tkaniva veľkých a stredne veľkých kĺbov, ku ktorému dochádza po infekciách;
 • reumatoidnej artritíde– pomalý autoimunitný proces, ktorý symetricky postihuje niekoľko kĺbov naraz; spôsobuje výskyt „uzlíkov", bolesť, stratu mobility; môže spôsobiť zápal mnohých orgánov;
 • dna– spôsobené hromadením kyseliny močovej v krvi a solí v kĺboch; najčastejšie začína ostrou bolesťou v kĺbe palca na nohe;
 • reaktívna artritída- vyskytuje sa na pozadí poškodenia tela infekciami (chlamýdie, streptokoky atď. );
 • infekčná artritída– začína v dôsledku bakteriálnej infekcie samotného kĺbu.

Čo je artróza?

Na rozdiel od artritídy nie je artróza sprevádzaná zápalovými procesmi. Vyvoláva zlú cirkuláciu v kĺbe, čo spôsobuje, že chrupavkové časti začnú vysychať.

Artróza je ochorenie, ktoré deformuje a ničí kĺbové tkanivo. Pri nej sa spojovacie vrstvy dehydrujú, stenčujú a „opotrebúvajú". Kosti sa začnú navzájom dotýkať, čo spôsobuje bolesť a sťažuje pohyb človeka.

Príznaky artrózy kĺbov sú:

 • po dlhom období nehybnosti (napríklad nočný odpočinok) kĺb „zamrzne", ale potom sa rýchlo rozvinie, keď sa aktivita obnoví;
 • činnosť kĺbu je sprevádzaná zvláštnymi zvukmi (kliknutie, chrumkanie, brúsenie);
 • fyzická aktivita spôsobuje bolesť.

Aké sú rozdiely medzi artritídou a artrózou?

Obe tieto ochorenia postihujú kĺby. Ale sú spôsobené rôznymi dôvodmi, postupujú inak a môžu viesť k veľmi odlišným dôsledkom. Iba správna diagnóza založená na rozdiele medzi artritídou a artrózou môže zabrániť nenapraviteľnému poškodeniu tela.

Trvá určitý čas, kým sa dostatočne rozvinie degenerácia tkaniva chrupavky a začne sa deformácia kostí. Chronická artróza sa preto zvyčajne prejavuje v starobe (po 60. roku, menej často po 50. ). Najnáchylnejšie na zmeny sú kĺby, ktoré neustále pracujú pod záťažou: prsty hudobníkov, kolená športovcov a nakladačov, členky ľudí, ktorí veľa chodia alebo pracujú v stoji atď.

Naproti tomu artritída sa môže vyskytnúť aj u dieťaťa. Zápalový proces spôsobuje patológiu synoviálnej membrány, nasýtenej krvnými cievami a kĺbovej tekutiny (zatiaľ čo pri artróze sa jednoducho produkuje v nedostatočnom množstve). Bohužiaľ, takmer každý piaty prípad invalidity na svete je spôsobený rôznymi formami a komplikáciami artritídy.

Zápal môže postihnúť nielen kĺby, ale aj iné tkanivá s aktívnym krvným obehom: cievy a srdce, pľúca, brušné orgány, oči, močový systém atď. Na druhej strane je artróza limitovaná lokálnym mechanickým poškodením kostí a tvorbou osteofytov v miestach deformácie kĺbov. Hoci v neskorých štádiách a pokročilých formách môže choroba viesť aj k invalidite, ktorá úplne znehybní končatiny človeka.

Ako sa prejavuje artritída a artróza?

Bolesť kĺbov je najvýraznejším prejavom artrózy a artritídy.

Porovnajme vonkajšie prejavy, aby sme jasne vysvetlili rozdiel medzi príznakmi artritídy a artrózy.

 1. Bolesť. V počiatočných štádiách artrózy (ktorá trvá roky) sa bolesť kĺbov objavuje pri fyzickej aktivite a po odpočinku ustúpi. Málokedy je ostrý a silný. Aj keď sa choroba vyvíja, keď sa bolesť môže objaviť aj pri malých pohyboch a dokonca aj v pokoji, zvyčajne stačí poskytnúť telu pohodlnú polohu, aby bolesť ustúpila. Pri artritíde je pacient obťažovaný prudkými záchvatmi bolesti veľkej sily, ktoré je možné uhasiť iba špeciálnymi liekmi. Charakteristickým príznakom je bolesť počas odpočinku, najmä skoro ráno.
 2. Cvakanie, brúsenie, chrumkanie kĺbov. V kĺboch postihnutých artrózou sú vrstvy chrupavky zničené. Prestávajú chrániť hlavy kostí pred vzájomným kontaktom. Preto sa pri pohybe kosti dotýkajú a šúchajú a vytvárajú drsné, suché zvuky. Čím viac choroba postupuje, tým silnejšie a hlasnejšie cvakajú kĺby. Artritída zvyčajne nie je sprevádzaná takýmito príznakmi.
 3. Deformácia kĺbu a okolitých tkanív. Rozvíjajúca sa artróza v priebehu času spôsobuje zmenu tvaru kostí: ich hlavy sa začínajú rozpadať a opotrebovávať a môžu sa objaviť osteofyty. Niekedy v akútnych štádiách dochádza k opuchu a bolestivej bolesti, ale tieto príznaky nie sú trvalé. Ale kĺb postihnutý artritídou sa zapáli a opuchne. Vznikajú opuchy a zhutnenia. Koža sčervená a stáva sa horúcou.
 4. Obmedzená pohyblivosť. Osteoartritída spôsobuje stuhnutosť konkrétneho kĺbu, ktorá zmizne s pohybom. V hlbších štádiách sa zvyšuje stuhnutosť, znižuje sa amplitúda ohybu, čo v konečnom dôsledku vedie k nehybnosti. Pri artritíde sa môžete cítiť stuhnutí v celom tele a pokusy o pohyb spôsobia ostrú bolesť.
 5. Zmeny v zložení krvi. Artróza nie je zápalové ochorenie, preto sa v analýze neodráža. Artritída spôsobuje výrazné zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov, čo naznačuje aktívny infekčný a zápalový proces.

Príznaky artrózy v počiatočných štádiách môžu teda zriedkavo spôsobiť ťažkú úzkosť a nepohodlie. To vedie k neopatrnému prístupu a neskorej diagnostike ochorenia, čo sťažuje ďalšiu liečbu.

Príčiny artrózy

Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko patologických zmien kĺbov a okolitých tkanív: neustále preťaženie, nerovnováha imunitného a hormonálneho systému, zlá fyzická forma. Preto, aby ste predišli chorobe, musíte pravidelne dodržiavať tieto odporúčania:

 1. Udržujte miernu fyzickú aktivitu jednoduchými cvičeniami, chôdzou, plávaním atď. Pomôže vám to zbaviť sa nadváhy, zlepšiť krvný obeh, posilniť svaly – a tým odbúrať stres na kĺby.
 2. Snažte sa jesť zdravé jedlá. Mastné jedlá, červené mäso a alkohol môžu byť škodlivé. Naopak, pre telo budú prospešné morské plody, ovocie a zelenina a jedlá s obsahom chrupaviek a želatíny. Je dôležité piť veľa čistej vody (2-3 litre denne).
 3. Vyberte si vhodné oblečenie a obuv: pohodlné podpätky, dostatočne teplé, neobmedzujúce v pohybe.
 4. Ak je to možné, vyhnite sa stresu, poruchám a iným „šokom" tela.

Ak však už človeku diagnostikovali artritídu alebo artrózu, pred vykonaním aj takýchto jednoduchých úkonov by ste sa mali poradiť s lekárom. V niektorých prípadoch môže poškodiť a zhoršiť stav aj konvenčná prevencia.

Ako sa však artritída a artróza liečia? V čom je rozdiel? Príčiny týchto patológií sa líšia: imunitné procesy, boj s infekciou v prvom prípade verzus podvýživa chrupavky v druhom prípade. Spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať, sa preto budú líšiť. Ak chcete zvoliť správny postup, musíte najprv urobiť presnú diagnózu.

Na tento účel je najlepšie podstúpiť rádiografiu a MRI v kombinácii s laboratórnymi testami krvi a moču. Po preštudovaní výsledkov lekár predpíše vhodné odporúčania.

Liečba artritídy

Ak je akútna forma ochorenia spôsobená infekciou, potom sa dá vyliečiť antibiotikami. Ale v tomto prípade je dôležité presne vybrať liek: je potrebné neutralizovať patogénne baktérie skôr, ako sa patológia kĺbu stane nezvratnou. Kurz je doplnený o protizápalové a imunitu podporujúce lieky.

V prípade chronickej artritídy (napríklad reumatoidnej) sa liečba musí vykonávať pravidelne počas celého života. Najčastejšie sa používajú kortikosteroidy, cytostatiká a moderné biologické prípravky. Ide o pomerne silné lieky, takže aby sa zabezpečilo, že nepoškodia telo, je dôležitý správny výpočet dávok, frekvencia a trvanie užívania.

Pri silnej bolesti môže lekár predpísať aj analgetiká. A nevyhnutne sa odporúčajú sprievodné metódy podpory: diéta, fyzikálna terapia a kurz fyzikálnej terapie. Ak sa zápal rozšíril aj do iných orgánov, musí byť pacient odoslaný na ďalšie špecializované vyšetrenia.

Liečba artrózy

Moderné metódy umožňujú takmer úplne zbaviť sa prejavov choroby, ak bola diagnóza stanovená v počiatočnom štádiu a vek pacienta nedosiahne štyridsať rokov. K tomu je možné okrem štandardného sledovania záťaže kĺbu a kúry liekov (naštartujú regeneráciu, obnovia výživu a hydratáciu chrupavky) pacientovi predpísať bahenné zábaly, elektroforézu a akustickú terapiu (ktorá ovplyvňuje postihnutého tkanivo s nízkofrekvenčnými zvukmi).

U starších ľudí alebo v pokročilých formách sa artróza nedá úplne vyliečiť, aj keď je možné dosiahnuť výrazné zlepšenie stavu a spomaliť deštruktívne procesy v kĺbe. To si vyžaduje prísne dodržiavanie odporúčaní lekára: pravidelné užívanie liekov (napríklad chondroprotektorov), udržiavanie zdravého životného štýlu, včasné dokončenie predpísaných postupov, sledovanie zaťaženia kĺbov.

Pri artróze sa hlavná pozornosť venuje obnove chrupavkovej vrstvy. Ak existujú sprievodné príznaky zápalových procesov, môžu sa predpísať antibiotiká alebo kortikosteroidy na zmiernenie akútneho štádia a prechod na hlavný liečebný režim. V niektorých závažných prípadoch môže byť potrebná operácia a dokonca implantácia umelého kĺbu.