Osteochondróza hrudnej oblasti

Osteochondróza je dlhodobé ochorenie. Pri hodnotení závažnosti patologických procesov sa najčastejšie rozlišujú štyri stupne:

 • Prvým štádiom je obdobie počiatočných zmien vo vláknitom prstenci disku, ktoré si pacient často nevšimne;
 • Druhý stupeň zodpovedá vzhľadu nestability v postihnutom segmente chrbtice, poklesu výšky disku;
 • Tretia etapa je charakterizovaná výskytom hernií alebo osteochondrálnych výrastkov - osteofytov, vláknitý krúžok je v tomto štádiu takmer zničený;
 • Štvrté štádium je charakterizované ireverzibilným poškodením všetkých štruktúr zabezpečujúcich intervertebrálnu artikuláciu, fibrózou disku a stratou pohyblivosti v postihnutom segmente.
Diagnóza intervertebrálnej osteochondrózy

Príčiny osteochondrózy hrudnej oblasti

Ukázalo sa, že približne od 20. roku života sa naše stavce začínajú pomaly zhoršovať. S vekom postupuje opotrebovanie chrbtice. V dôsledku degeneratívnych procesov dochádza k poklesu hrúbky medzistavcovej platničky, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov. Okrem toho sa na kostných okrajoch susedných stavcov objavujú abnormálne štruktúry: kostné ostrohy, spondylofyty, ktoré znižujú rozsah pohybu.

Degeneratívne-dystrofické zmeny začínajú nucleus pulposus, potom sa šíria do vláknitého prstenca, ako aj do iných štruktúrnych prvkov stavca, čo spôsobuje výskyt charakteristických symptómov.

V dôsledku straty vody prestáva nucleus pulposus rovnomerne rozdeľovať vertikálne zaťaženie. To negatívne ovplyvňuje vláknitý krúžok. Nadmerné stlačenie (stlačenie) vedie k jeho mechanickému poškodeniu, vzniku prasklín a trhlín. Kĺby začínajú nadmerne zaťažovať, čo postupne vedie k nestabilite chrbtice a bolestiam.

Hlavnou príčinou osteochondrózy je teda prirodzené starnutie. Jeho rozvoju však napomáha aj kombinácia mnohých nepriaznivých faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť prejavu ochorenia. Tie obsahujú:

 • Fajčenie;
 • Vykonané chirurgické zákroky na chrbtici;
 • Zranenia tejto časti chrbtice;
 • Zakrivenie chrbtice (skolióza);
 • Slabosť chrbtových svalov;
 • Nadmerná telesná hmotnosť;
 • Zvýšené zaťaženie chrbtice.

Predpokladá sa, že involúcia (starnutie) chrupavkového a kostného tkaniva stavcov je podmienená geneticky a pod vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov nastáva progresia do chorobného stavu s charakteristickými príznakmi a prejavmi. Procesy môžu začať skôr, ak im predchádza poškodenie (mechanické, zápalové atď. ).

Príznaky osteochondrózy hrudnej oblasti

Príznaky osteochondrózy hrudnej chrbtice budú závisieť od štádia patologického procesu a existujúcich štrukturálnych porúch. Na rozdiel od iných oblastí chrbtice (krčnej, driekovej) sú radikulárny syndróm a iné neurologické komplikácie pre oblasť hrudníka menej typické. To sa vysvetľuje prítomnosťou kostného rámu hrudníka, ktorý obmedzuje posunutie a stlačenie tejto časti chrbtice. Najčastejšie je bolesť v hrudnej oblasti (dorsalgia alebo hrudné lumbago) spojená s imobilizáciou medzistavcových kĺbov.

Referencia! Hrudné lumbago alebo dorsago v neurológii označuje akútnu bolesť vysokej intenzity, ktorá sa vyskytuje v hrudnej chrbtici, často spojená s ťažkosťami s dýchaním. Príčina stavu spočíva v silnom kŕči chrbtových svalov. Nemožno to ignorovať, pretože. . . Podobne môže začať infarkt myokardu a časté lumbago môže byť spojené s vážnymi patológiami v tele.

Bolesť môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní. Spravidla nie je taký intenzívny ako pri poškodení iných častí chrbtice, ale súvisí aj s pohybom chrbtice. Okrem toho sa zisťuje svalová hypertonicita v tejto oblasti, ktorá môže byť kombinovaná so slabosťou a necitlivosťou v rukách.

Bolesť môže byť tupá, horiaca, hlboká, paroxysmálna alebo konštantná. Môže sa cítiť v hrudníku, v oblasti srdca a iných orgánov. Pacienti to opisujú ako „zapichnutie do hrudníka", „stlačenie hrudníka obručou", „úder nožom medzi lopatky". Tento úsek je charakterizovaný vyžarujúcou a prepásanou bolesťou spojenou s hlbokými vzdychmi, kašľom a náhlymi pohybmi hrudníka.

Bez liečby je osteochondróza hrudnej chrbtice často komplikovaná interkostálnou neuralgiou. V tomto prípade môže byť pálivá bolesť lokalizovaná v oblasti srdca a pacient ju môže zameniť za prejavy srdcovej patológie.

bolesť v hrudnej chrbtici

Dôležité! Ak pocítite bolesť v oblasti srdca, nemali by ste sa pokúšať o diferenciálnu diagnostiku sami. Aby sa vylúčili srdcové choroby a zabránilo sa progresii patologických procesov v chrbtici, je dôležité neodkladať návštevu lekára, nečakať na bolesť a nevykonávať samoliečbu.

Bolesť sa môže zvýšiť pri fyzickej aktivite, ohýbaní a psycho-emocionálnom strese. Keď sú postihnuté extrémne stavce tejto oblasti, bolesť môže vyžarovať do dolnej časti chrbta, krížovej kosti a dokonca aj do zadku.

Diagnóza osteochondrózy hrudnej oblasti

Diagnóza osteochondrózy hrudnej oblasti je viacstupňový proces. Najprv lekár zhromaždí anamnézu:

 • Zistite svoju anamnézu;
 • Mali niektorí blízki príbuzní choroby chrbtice?
 • Ako dlho sa príznaky začali a aká je ich intenzita;
 • Aké sprievodné ochorenia existujú?

Vyžaduje sa fyzikálne vyšetrenie pacienta vrátane vyšetrenia kože, posúdenia porúch držania tela a palpácie (pohmatu) svalov nachádzajúcich sa v blízkosti chrbtice. Na stanovenie diagnózy sa môžu vykonať neurologické testy.

Inštrumentálna diagnostika

Zobrazovacia diagnostika umožňuje posúdiť stupeň poškodenia chrupavky, identifikovať ďalšie existujúce poruchy a vylúčiť ochorenia s podobnými príznakmi. Odporúčané metódy inštrumentálnej diagnostiky osteochondrózy hrudnej chrbtice zahŕňajú:

 • Röntgen (spondylografia) - poskytuje informácie o štruktúre kosti, prítomnosti osteofytov, stave fazetových kĺbov;
 • CT (počítačová tomografia) vám umožňuje podrobne preskúmať všetko a v prípade potreby vykonať merania, má výhody oproti MRI pri diagnostike patológie kostných štruktúr;
 • MRI (magnetická rezonancia) umožňuje posúdiť stav mäkkých tkanív, diagnostikovať zápalové procesy, nádory, hernie chrbtice, identifikovať patologické zmeny chrupaviek, kostí, väzov, ciev a určiť zúženie miechového kanála. Pomocou MRI sa zisťujú vaskulárne patológie a poruchy cirkulácie tkanív v hrudnej chrbtici.

Na diagnostické účely možno použiť aj liekové blokády. Vzhľadom na rôznorodosť prejavov bolesti je často potrebné vykonať ďalší výskum na vylúčenie:

 • Angina pectoris;
 • Infarkt myokardu;
 • Aneuryzma aorty,
 • cholecystitída,
 • Žalúdočný vred;
 • Zápal pľúc;
 • Onkologické ochorenia atď.

Metódy liečby hrudnej osteochondrózy

terapeutická masážna miestnosť

Osteochondróza hrudnej chrbtice je ochorenie, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu. Okrem medikamentóznej liečby na zmiernenie bolesti je dôležité kontaktovať špecialistov v oblasti traumatológie a neurológie, aby ste zistili presné príčiny rušivých symptómov.

Taktika liečby bude závisieť od závažnosti ochorenia. Typicky je prvou možnosťou liečby konzervatívna terapia, ako je fyzikálna terapia, nesteroidné protizápalové lieky, tepelná terapia a injekcie nervových blokov.

Cvičebná terapia pri osteochondróze hrudnej oblasti umožňuje posilniť svaly chrbta a medzilopatkovej oblasti, vytvoriť svalový korzet a správne držanie tela, poskytnúť svalovú relaxáciu a zlepšiť krvný obeh v tomto segmente chrbtice. Pri osteochondróze tejto oblasti sú užitočné dychové cvičenia, spájanie lopatiek a otáčanie ramien.

Masáž pomáha normalizovať zásobovanie krvou, lymfatickú drenáž a aktivuje metabolické procesy. Predpisuje sa mimo exacerbácie, keď pacient netrpí silnými bolesťami. Používajú sa rôzne druhy lekárskej masáže: ručná (ručná), podvodná, vákuová.

Obľúbené sú aj metódy manuálnej terapie. Chiropraktici pracujú s blokmi a svorkami pohybového aparátu a odstraňujú ich pomocou rôznych techník. Pri akútnej bolesti je možné vykonať aj akupresúru alebo akupresúru. Počas nej lekár stláčaním prstov na určité body s rôznou intenzitou pôsobí terapeuticky na celé telo.

Fyzioterapeutické techniky sú dosť účinné pri liečbe osteochondrózy hrudnej chrbtice. Pomáhajú znižovať bolesť, zlepšujú krvný obeh a posilňujú svaly chrbtice. Medzi nimi:

 • Ultrazvuková terapia;
 • Elektroforéza liekov;
 • Laserová terapia v oblasti chrbtice;
 • Transkutánna elektrická neuromyostimulácia;
 • Vystavenie magnetickým poliam;
 • Terapia elektrickým impulzom.

Na zvýšenie terapeutického účinku sa odporúča kombinácia liekovej a nemedikamentóznej terapie. Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice môže trvať veľa času, ale výsledky budú viditeľné po prvých procedúrach. Hlavnou vecou nie je odložiť návštevu lekára a začať liečbu v počiatočných štádiách ochorenia.

Ak konzervatívna liečba nepomôže, môže byť potrebná operácia. Najčastejšie sa vykonávajú dekompresné a stabilizačné operácie. Umožňujú zastaviť kompresiu miechy, nervových koreňov herniami, osteofytmi alebo hypertrofovanými väzmi a fixovať postihnutý segment.

Po chirurgickej liečbe budete musieť nejaký čas nosiť špeciálny korzet. Po prepustení z nemocnice je predpísaný priebeh liečebnej rehabilitácie.

Liečba hrudnej osteochondrózy doma

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice doma môže byť účinná, ak je splnených množstvo podmienok. V prvom rade musí diagnózu stanoviť odborník po kompletnom vyšetrení. Metódy liečby by sa mali prediskutovať aj s lekárom, aby ste si boli istí, že v prítomnosti sprievodných patológií neexistujú žiadne kontraindikácie.

Najdôležitejšie a najzákladnejšie je dodržiavať zdravý životný štýl, kontrolovať telesnú hmotnosť a pridať dostatok fyzickej aktivity. Najlepším spôsobom, ako sa vysporiadať s bolesťou chrbta, je cvičenie. Pomôžu posilniť chrbtové svalstvo, zlepšiť krvný obeh, ľahšie zvládať stres a zabrániť tak progresii ochorenia.

Ak sa stav zhorší alebo sa objaví silná ostrá bolesť, je lepšie si ľahnúť a zabezpečiť, aby chrbtica zostala v pokoji. Termálne procedúry a masáže pomáhajú vyrovnať sa s nepríjemnými pocitmi. V každom prípade domáca liečba nenahrádza konzultáciu s odborníkom a implementáciu jeho odporúčaní. Nekontrolovaná samoliečba môže viesť k zhoršeniu stavu a rozvoju komplikácií.

Na ktorého lekára sa mám obrátiť?

Neurológovia a ortopédi liečia osteochondrózu hrudnej chrbtice. Vykonávajú diagnostiku, diagnostikujú a vyberajú vhodnú liečbu. Pacienti môžu tiež potrebovať konzultáciu s fyzioterapeutom a lekárom cvičebnej terapie.

Ak máte bolesti v hrudnej oblasti, môžete sa tiež poradiť s terapeutom. Rozoberie klinické prejavy, predpíše potrebné vyšetrenia a pošle vás k špecialistovi.

Liečba hrudnej osteochondrózy

Lekári vašej regionálnej kliniky vám pomôžu vyrovnať sa s príznakmi osteochondrózy hrudnej chrbtice. Takmer každá klinika má väčšinou potrebné moderné diagnostické vybavenie, ktoré vám umožňuje získať čo najpresnejšie informácie o stave chrbtice a vybrať najefektívnejšiu metódu liečby. Skúsení odborníci rôznych profilov pomáhajú pacientom obnoviť ich zdravie v pohodlných podmienkach: neurológovia, ortopédi, fyzioterapeuti, masážni terapeuti, terapeuti.

Ak je to potrebné, v modernej realite je možné získať radu od iných špecializovaných špecialistov v čo najkratšom čase a bez front. V prípade akýchkoľvek otázok sú konzultanti pripravení pomôcť. Vyplňte formulár spätnej väzby na internete a určite vám zavolajú späť.